NaCl slibuje - bude to opět inspirativní

26.02.2025

Zdánlivě obyčejná a bezpečná látka nás stále nepustila dále a opět inspirovala. Na šestém setkání nám pomohla leptat, lepit a dokonce se pokusila bezúspěšně "schovat" mezi ostatní halogenidy. 

Cílem prvního úkolu bylo porovnat vlastnosti čtyř halogenidů. Už na první pohled bylo jasné, že všechno jsou to bilé, krystalické látky, bez zápachu. Jsou rozpustné ve vodě nebo nejsou? Jakou mají teplotu tání? Bude na jejich roztavení stačit 100° C? Jak budou reagovat s dusičnanem stříbrným? Vytvoří sraženinu? Jaké barvy? Sérií jednoduchých otázek a pokusů jsme ověřili, že i když látky vypadají podobně, v některých vlastnostech se mohou lišit.

Na druhý úkol jsme si museli z domu donést lžičku a 9V baterii. K tomu jsme dostali plíšek mědi, dva vodiče, trochu soli, vody a parafínu. Roztaveným parafínem jsme vytvořili na rukojeti lžičky ochrannou vrstvu, do které jsme vyryli různé ornamenty. Pak už přišla na řadu elektrochemie. Po několika minutách jsme začali v elektrolytu pozorovat vznikající hydroxidy, které jsme vzápětí dokázali zkumavkovými reakcemi.

Při posledním pokusy si mnozí z nás vzpomněli na film Obecná škola, kdy parta nerozvážných dětí zkouší přilepit jazyk na zábradlí. Asi jim Igor Hnizdo neprozradil to, co nám Hanka :-D A to, co dokáže vlhko a mráz. Zdánlivě banální pokus, jak přilepit plecháček k dřevěné podložce, bez lepidla, jen s ledem a solí, nám všem nečekaně vykouzlil úsměv na tváři. Rada pro všechny. Drahé a kvalitní dvouplášťové termohrnečky u tohoto pokusu fakt NEFUNGUJÍ!

Skvěle jsme si setkání užili! Příště se budeme těšit na povídání o novém pojetí RVP a určitě nebudou chybět tipy do výuky a nějaký ten pokus! 

Fotogalerie