Chemické centrum Mělník

Příští setkání: 28.10.2024 v 16:00 h

téma: Svíčky a hoření 

Na setkání je třeba se přihlásit e-mailem vedoucím centra 

petraskovae@zsjungsady.cz

belochovam@zsjungsady.cz



Tentokrát jsme se rozhodli prozkoumat, které potraviny obsahují bílkoviny. Samozřejmě různé mléčné výrobky, ale také třeba hrachová mouka, syrový i vařený bílek. U mléka jsme si vysvětlili, jak pomocí tibetské houby získat kefír. Z kefíru lze získat také sýr a syrovátku, takže i zde jsme zjišťovali, zda obsahují bílkoviny. Ke stanovení bílkovin...

Práce s čidly

23. 5. 2024

Na dnešním setkání se nás sešlo i s lektorkami 17. A to jsme nebyli všichni! Vůbec to nevadilo, protože jsme se rozdělili na učitelky 1. stupně a na chemikáře. 

Skupiny pracovaly podle různého plánu. K 1. stupni jsme přizvali kolegyni, lektorku Digicentra Elixíru, Martinu Čáslavovou. Elementaristky si ukázaly jak měřit s čidly veličiny pomocí pohádky o Karkulce a prošly si rychlokurz sestavování práce v Canvě.

Skupina chemikářů nejdříve dost zapáleně diskutovala o návrhu nových RVP. Učitelé k ním vyjadřovali zásadní připomínky, především k oblasti biochemie. 

Dále jsme si vyzkoušeli čtyři laboratorní práce s využitím čidel Pasco. Zjišťovali jsme teplotu plamene svíčky, změřily jsme rychlost zvyšování pH různých antacid při překyselení žaludku. Vyzkoušeli jsme si také vodivost mořské vody z celého světa. Poslední práce, kterou jsme si ukázali, byly faktory rychlosti chemických reakcí.


Krása krystalů

18. 4. 2024

Dnešní setkání bylo věnováno krystalům a krystalizaci. Částečně navazovalo na předcházející centrum v březnu. Tam jsme v rámci téma Vejce zkoušeli zkrystalizovat kamenec ve vaječné skořápce. To se úžasně zdařilo, učitelé byli nadšeni až tak, že to několik z nich ihned zkusilo se žáky. To nás těší. Ale po krystalizaci zbylo spoustu roztoku, který chtěli učitelé zužitkovat dále. A právě těmto nápadům jsme věnovali první část centra.

Při té příležitosti jsme si zkusily připravit přesycený roztok na maxi krystal síranu hlinitodraselného. Jak se zdaří, uvidíme příští setkání.

O další zajímavou krystalizaci se "postaral" síran sodný. Jeho přesycený roztok totiž krystalizuje až po vhození "očkovacího" krystalku. Potom je to ale fofr. V několika sekundách přímo před našima očima celý objem zkrystalizoval za vzniku štíhlých bezbarvých krystalů.

Zkusili jsme také elektrolytické "cestičky" cínu z roztoku chloridu cínatého. V petriho misce opět před našima očima narůstaly krystaly kovového cínu.

Na závěr jsme pozorovali pod mikroskopem krystaly vínanu sodno-draselného pod polarizační folií. A opět se jednalo o fascinující podívanou do světa krystalů.

Všichni si odnesli spoustu fotek a také ukázky, že krystalizace se nemusí dělat jen s modrou skalicí.

A nás těší, že naše řady stále rostou, a mohli jsme přivítat další dva členy..

Velikonoční setkání

21. 3. 2024

Tentokrát co pokus to vajíčko. Nejprve jsme si ukázali výsledky barvení vajíček přírodními materiály. Protože však je potřeba nechat vajíčka v barvící lázni do druhého dne, tak jsme si pouze předali zkušenosti. Přesto vajíčka byla nosná témata celého setkání. Zkusili jsme srazit dvě vajíčka, vždy se rozbilo jen jedno. Proč asi?

Vyzkoušeli pád vajíčka v modelu cyklistické helmy z plastového kufříku. Další experiment se týkal denaturace bílkovin za pomoci ethanolu. 

Velmi zajímavé bylo vytvoření modelu geody z vaječné skořápky za krystalizací kamence.

Víte, že vaječná skořápka jeví luminiscenci? A že se v ní dá vyrobit sloní pasta?

Na závěr jsme trochu zabrousili do fyziky kapalin a naučili se jak postavit vajíčko na špičku. 

Vyrábíme mýdlo

29. 2. 2024

Dnes jsme měli jednoznačné zadání. Vyráběli jsme mýdla podle různých receptů. Nejdříve jsme si vysvětlili proces zmýdelnění a následně jsme začali míchat různé oleje a tuky. Pracovali jsme podle návodů babiček, přimíchávali jsme různé bylinky a vůně.

Zavoněli jsme celou školu. Bylo to super setkání!

Luminiscence

24. 1. 2024

 Mottem dnešního setkání bylo "Rozsvítíme laboratoř". A téma? Jednoznačně Luminiscence. Vyzkoušeli jsme difuzi pomocí fluoresceinu. Protože do našeho centra dochází i několik učitelek 1. stupně, ukázali jsme si jak vyrobit se žáky svítící baňky ze zvýrazňovačů a vyrobili si uv lampičku.

Ukázali jsme si několik přírodních luminiscenčních látek a potravin.

Potom jsme se už plně věnovali experimentům s luminolem, např. důkazu krve.

Bylo to skvělé setkání. Společně jsme rozsvítili lednový večer.

Sopky

14. 12. 2023

Dne 14. 12. 2023 proběhlo v Mělníku chemické centrum na téma Sopky. Téma jsme koncipovali tak, aby nabídnuté experimenty byly využitelné na 1. stupni ZŠ ve výuce přírodovědy, na 2. stupni a SŠ ve výuce chemie, fyziky a zeměpisu. Setkání se zúčastnily jako hosté i dvě učitelky zeměpisu. Vyzkoušeli jsme sopky podvodní, sopky ze sody a octa a dichromanu amonného. Taky jsme si vytvořili papírový model sopky. Setkání bylo zajímavé i tím, že nápady předvedly i naše milé kolegyně.



Vánoční pokusohraní

30. 11. 2023

Na dnešní setkání se všichni těšili. Začíná vánoční období, škola se vánočně vyzdobí a děti se těší na Ježíška. Je čas na vánoční pokusy, které ukrátí čekání. Proto jsme se s kolegy sešli nad zimními pokusy. Zaujala zimní bouře ve skleničce, výroba vánoční ozdoby elektrolyticky, nadšení budily i experimenty s prskavkami. Úplně největší aplaus sklidily vyfouknuté bublinky z nanopásky jako krásná vánoční kouličky na stromeček. Radost nám udělalo také to, jak aktivně se učitelé k práci postavili a ihned přemýšleli, jak je provedou se svými žáky po celém Středočeském kraji. Veselé Vánoce!

Acidobazické přírodní indikátory

26. 10. 2023

Ani tentokrát jsme barvy zcela neopustili. Přírodní indikátor z červeného zelí zná většina, ale co takhle indikátor z červené řepy, ze sušených okvětních lístků růže, ze šípků. Kurkuma jako indikátor poslouží k mnoha kreativním aktivitám.

Barvy

26.09.2023

Úplně první setkání na "Jungmance" proběhlo 21.9.2023 a neslo se v barevném duchu a to doslova. Tématem totiž byla barviva. Nejdříve jsme pomocí extrakce a chromatografie prozkoumali listová barviva. Poté jsme propojili chemii a výtvarnou výuku, když jsme roztok potravinářských barev nanášeli na čtvrtku pomocí pěny.